Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/nksvvlhr/public_html/templates/gk_publisher/lib/framework/helper.layout.php on line 111

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/nksvvlhr/public_html/includes/application.php on line 539

U Klovićevim dvorima najavljena izložba projekta "Korčula prije Krista"

• Kategorija: Informacije
  • Napisao/la Administrator
  • Hitovi: 3532

Župan Nikola Dobroslavić i pročelnica za kulturu, obrazovanje, znanost i sport Marijeta Hladilo sudjelovali su na konferenciji povodom predstavljanja međunarodne suradnje na projektu "Korčula prije Krista - tajne Vele spile u galeriji Klovićevi dvori" , održanoj u Galeriji Klovićevi dvori u Zagrebu.

Župan Dobroslavić zahvalio je galeriji Klovićevi dvori na prepoznavanju važnosti ovog projekta kao i svim arheolozima, stručnjacima i istraživačima koji su na njemu radili i rade. Župan je naglasio i važnost ovog projekta za promociju cijelog otoka Korčule, ali i naše županije. Izložba će biti predstavljena na jesen 2015. u Galeriji Klovićevi dvori. a predviđeno je predstavljanje ovog postava i u Dubrovačko - neretvanskoj županiji.

Projekt "Korčula prije Krista" ima za cilj promovirati, zaštiti i očuvati kulturni izričaj arheoloških lokaliteta Vela spila, Kopila i Žukovica na otoku Korčuli. Svrha ovog zahtjevnog projekta je, osim javnog prikazivanja dosadašnjih istraživanja i predmeta pronađenih prevenstveno u Veloj spili, Žukovici i na Kopili, i očuvanje i zaštita istoga kao nositelja identiteta hrvatske povijesti i kulturnog izričaja.

Izložba je bazirana na rezultatima 150 godina arheoloških istraživanja na otoku Korčuli, posebno na intenzivnim iskapanjima u Veloj spili. Zahvaljujući jedinstvenim i bogatim otkrićima, danas smo u mogućnosti precizno rekonstruirati život od kraja zadnjeg ledenog doba (prije 18.000 godina) pa do danas.

Vela spila, smještena na zapadnom dijelu otoka Korčule, intenzivno se istražuje od 1974. i poznata je, uglavnom,  samo uskom krugu stručnjaka. Dosadašnji rezultati pokazali su da se radi o vrlo vrijednom lokalitetu, jednoj od izvorišnih točaka europske civilizacije, mjestu gdje je začeta suvremena zapadna društvena misao i arhivu u kojem su „uskladištene“ činjenice o posljednjih barem 20.000 godina naše prošlosti.

Autori projekta su: dr. sc. Dinko Radić iz Centra za kulturu Vela Luka, dr.sc. Jadranka Mauch Lenardić,  prof. dr. sc. Stašo Forenbaher iz Instituta za antropologiju, prof. dr. sc. Preston Miracle Department of Archaeology -University of Cambridge. Voditeljica ovog  projekta je Jasmina Bavoljak -  v.d. ravnateljice Galerije Klovićevi dvori, a sam postav izložbe će realizirati prof. Nedjeljko Mikac.

Pokrovitelji  projekta su Dubrovačko-neretvanska županija, grad Korčula, općine Vela Luka, Blato, Lumbarda i Smokvica, Turističke zajednice i uredi  otoka Korčule te Ministarstvo kulture RH.

Izvor: Dubrovački.hr

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/nksvvlhr/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 652

Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/nksvvlhr/public_html/libraries/joomla/filter/input.php on line 654